Norėdami sukurti darnią atmosferą šeimoje, išvengti dažnai kylančių konfliktų labai svarbu sukurti tam tikras taisykles, kurios padėtų modeliuoti visų šeimos narių elgesį, kurio tikimasi. Būdami tėvais kiekvienas labai gerai supranta, koks elgesys yra priimtinas (ir koks ne), bet labai dažnai įvardinti savo lūkesčius gali būti ne taip paprasta. Todėl labai svarbu, kad šeimoje būtų rašytinės taisyklės.
Kai šeima turi raštu surašytas taisykles, tada kiekvieno lūkesčiai tampa labai aiškūs. Tokios taisyklės taip pat padeda vaikams jaustis saugiai. Kada taisyklės yra aiškios, jų laikosi visi šeimos nariai, šeimoje daug rečiau kyla konfliktai. Vaikų noras pasakyti: „Pamiršau“ nebebus toks efektyvus, kai galėsite priminti apie surašytas taisykles.
Patarimai kaip sukurti šeimos taisykles
Taisyklės turi apimti tai, ko tikimąsi iš kiekvieno šeimos nario namuose, tame tarpe ir iš tėvų. Todėl taisyklėse neturėtų būti tokio įrašo kaip „gultis į lovą 9 val.“, nebent ir jūs planuojate eiti miegoti tokiu metu. Labai svarbu, kad taisyklės būtų pritaikytos jūsų šeimos poreikiams ir vertybėms.
Vaikams augant taisyklės turi būti peržiūrimos ir koreguojamos, taip pat jos turi būti aptariamos, jeigu kuris nors iš šeimos narių nelabai laikosi vieno ar kito taisyklių punkto, pavyzdžiui, valgio metu nuolat sėdi su telefonu. Svarbu, kad kurdami taisykles šeima dirbtų kaip komanda, sprendžiant šeimoje kylančias problemas.
Pavyzdžiai, kaip galėtų atrodyti šeimos taisyklės:
- Taisyklės skirtos gerbti kitą asmenį
- Atsiklausti prieš imant kito daiktą
- Nežaloti kito (negalima muštis, stumdytis, spardytis)
- Nežeisti kito jausmų (negalima žeminti, pravardžiuoti, rėkti)
- Atsiprašyti, jeigu ką nors užgavai, įžeidei
Jeigu ši taisyklė yra pažeidžiama, tuoj pat skirkite nuobaudą, atimdami tam tikras privilegijas ar liepdami kurį laiką vaikams pabūti ramiai vieniems.
Ši taisyklė labai tinkama ir suaugusiems, nes jie turi būti teisingo elgesio modeliai ir mokėti tvarkytis su savo pykčiu konstruktyviai.
- Taisyklės skirtos gerbti kito asmenines ribas
- Pasibelsti prieš įeinant į kito kambarį
Asmeninių ribų gerbimas labai svarbus paauglystėje, kai jie siekia turėti truputį daugiau autonomijos.
- Taisyklės skirtos palaikyti tvarką
- Nusinešti savo indus nuo stalo po valgio
- Sudėti prieš einant miegoti žaislus į dėžę
- Susirinkti išmėtytus drabužius
Šios taisyklės padeda ugdyti gerus tvarkymosi įpročius, kurie bus labai reikalingi vaikams, kai jie turės gyventi savarankiškai.
- Taisyklės, skirtos riboti laiką, praleidžiamą prie ekranų.
Jomis nustatomas laiko limitas kiek laiko per dieną galima žiūrėti TV, naudotis kompiuteriu, telefonu. Kokiu metu negalima naudotis ekranais (pavyzdžiui valgio metu) arba prieš kiek laiko iki miegojimo prietaisai turi būti išjungti. Skatindami nesinaudoti elektronikos prietaisais prieš einant miegoti bus sukuriami sveiki įpročiai, kurie gerins pačio miego kokybę tiek vaikams, tiek suaugusiems.
- Taisyklės skirtos palaikyti sveikus įpročius, gerą burnos ir kūno higieną
- Plautis rankas prieš valgį
- Valytis dantis prieš miegą
- Reguliariai maudytis
Šios taisyklės svarbios gerai savijautai ir sveikatai.
Nuosekliai taikomos ir reguliariai peržiūrimos taisyklės padės šeimai išvengti bereikalingų pykčio kovų bei leis modeliuoti tinkamą elgesį.
Straipsnį parengė gyd. vaikų ir paauglių psichiatrė -psichoterapeutė Aušra Marija Dovydaitytė